Indemnizatie pentru ingrijirea copilului pana la 3 ani

13 июля 2020 93

Buna ziua! Am nevoie de o consultatie. Trebuie sa depun actele pentru indemnizatie lunara pana la 3 ani. Vreau sa schimb locul de munca si angajatorul este informat. Are dreptul sa nu semneze concediul pentru ingrijirea copilului in caz ca eu plec?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

În situația în care aveți deja un contract de muncă valabil încheiat pentru îngrijirea copilului până la vîrsta de 4 ani puteți solicita concediu, așa cum prevede în acest caz Codul muncii. Acest fel de concediu suspendă raporturile de muncă și indemnizația pentru creșterea copilului este achitată de CNAS, ceea... mai detaliat ce financiar nu îl afectează pe angajatorul actual.
Dacă intenționați să schimbați loculde muncă oricum va trebui să vă recheme din concediu și să modificați contractul de muncă sau să solicitați acordul pentru a munci prin cumul.
Situația Dumneavoastră se tratează diferit în funcție de nuanțe și doleanțele dumneavoastră.

14 июля 2020