Indemnizatii

30 ноября 2018 102

Buna ziua. Ma aflu in concediu de îngrijire a copilului pana la 3 ani. Acum am asa o situație: trebuie sa ma eliberez de la un serviciu si sa ma reangajez la altul (ordinul ministrului sanatatii). La moment sunt însărcinată 24 sapt. Deci peste 1 luna (30.12.2018) ies in concediu de maternitate. Eu ma eliberez, duc la CNAS ordinul, automat pierd indemnizatia pe primul copil, dupa care trebuie sa ma reangajez .
Eu am dreptul sa ma reangajez timp de 3 luni incepind cu data 29.11.2018.
Intrebarea mea e in felul urmator: eu voi fi neasigurata ceva timp. Pot beneficia pe sot de concediu de maternitate? Si apoi de îngrijire deja la ambii copii? El lucreaza oficial de mult timp.
Si reangajandu-ma la munca, eu voi putea sa stau acasa in concediu de îngrijire (adica nu am sa am niciun venit), doar formal pe document sa fiu angajată. Sper sa fiu inteles corect. Dacă aveți ceva intrebari, adresati-le, va rog. La mine e o situație cam complicată. Va multumesc anticipat!!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер
30 ноября 2018