Indemnizatii maternitate

21 ноября 2018 77

Daca dupa 126 zile de concediu de sarcina si lauzie, ma voi concedia de la un post de munca unde lucram prin cumul, se va lua in calculul indemnizatiei lunare salariul primit pana la iesirea in concediul de maternitate? Dar daca, intre urmatorii 3 ani raman insarcinata cu al doilea copil (nu planific sa ies 3 ani la munca), se va lua salariul si premiile primite de la intreprinderea de unde m-am concediat dupa 126 zile la calculul indemnizatii unice si lunare?

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Buna ziua.
Pentru indemnizatia lunara vedeti explicatia la baza de calcul reglementata in articolul 7 din Legea 289/2004 privind privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale http://www.legis.md/cautare/rezultate/100249. Conform Legii 315/2016 privind prestatiile sociale pentru copii (edeti articolul 5) (http://www.legis.md/cautare/rezultate/105754) indemnizatia unica la nasterea copilului... mai detaliat se stabileste de catre Guvern, deci ar trebui sa fie identica pentru toti.

23 ноября 2018