Indemnizatiile pentru copil?

8 июля 2020 130

Buna ziua. Eu sunt angajata la o fabrica de confectii. De pe data de 1 apriilie 2020, fabrica ne-a impus sa scriem cerere pentru concediu din cont propriu din motivul ca e pandemie de coronavirus si ei nu ne pot plati. Eu sunt insarcinata in luna a 5-a si as dori sa stiu daca acest concediu din cont propriu influenteaza cumva asupra indemnizatiilor de maternitate? Legea spune ca se calculeaza pornind de la ultimele 5 luni lucrate?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Concediul din cont propriu este egalat cu cazul cum ar fi că nu activați, astfel nu faceți plăți la buget și nici nu sunteți asigurată, astfel poate afecta viitoarea indemnizație ce urmează a fi plătită pentru creșterea copilului.

9 июля 2020