Infierea/tutela copilului sotiei

24 марта 2021 18

Sotia are un copil dintr-o relatie anterioara. Nu a fost casatorita cu tatal fetitei, dar in certificatul ei de nastere este trecut tatal biologic. Fetita are deja 4 anisori, dar nu l-a vazut vreodata pe tatal sau biologic. Nici nu stim pe unde este! Pot eu sa o infiez, având in vedere ca sunt casatorit cu mama ei de 3 ani?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

În acest caz este necesar acordul tatălui biologic al copilului sau să fie decăzut acesta din drepturile părintești. Dacă nu cunoașteți unde se află tatăl firesc al copilului, o să fie foarte dificil.

25 марта 2021