Înregistrare video ca probă

11 февраля 2022 71

Buna ziua. Cum pot legaliza o inregistrare video pentru a o considera ca proba in instanta de judecata? Parintii la nunta mea imi fac cadou casa. Acum parintii sunt decedati, iar sora vrea 1/2 din casa?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Aurelia, ce înseamnă video probă pentru a fi legalizată oficial, cu așa chestie se ocupă organele de forță, Cetățenii de rând nu sunt în drept, adică n-au așa atribuții. Tu n-ai descris pentru ce îți trebuiesc așa probe. Referitor la al doilea întrebare. DVS cu sora ați rămas ... mai detaliat moștenitori, conform legislației în vigoare ( Codul civil ), averea rămasă de la părinți se împarte în 2 părți, fiecăruia câte 1/2.

12 февраля 2022