Înregistrarea audio pe ascuns

6 марта 2019 134

Buna ziua. În urma unor neplăceri la serviciu, am decis sa iau masuri pentru ca ulterior să mă pot proteja având dovezi clare. Mai exact am pus la înregistrare telefonul care a surprins mai multe discuții, însă una din persoanele vizate au depistat că le înregistrez și mi-au fotografiat telefonul. Acum întrebarea mea e următoarea: ce risc pentru că am interceptat o discuție fara consitamântul persoanelor date și dacă acea persoana avea dreptul să-mi fotografieze telefonul? Știu că voi fi atacată cu replici și aș vrea să mă pot apăra fara sa depășesc cadrul legal (toată situația dată e într-o instituție publică). Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Dna. Corina.

Acțiunile de înregistrare pe ascuns sunt ilegale și nu poti fi folosite ca probă în cauze civile, administrative, contravenționale. Înregistrările pe ascuns pot fi folosite doar în cadrul cauzelor penale, cu autorizarea judecătorului de instrucție la efectuarea unor acțiuni speciale de investigație. Dar acestea din urmă sunt... mai detaliat excepții.

29 мая 2022