Inregistrarile audio ca probe

20 декабря 2021 47

Buna ziua. La o intalnirie cu un grup de locatari, care a avut loc in curtea blocului, 2 locatari l-au defăimat și injurat pe presedintele Consiliului de Administratie. Presedintele Consiliului a inregistrat convorbirea in format audio, insa nu i-a preintimpinat din timp pe cei prezenti ca discutiile sunt inregistrate. Cand a depus plangere la politie pentru injurii, la care a prezentat fisierele audio, politia nu a luat masuri, argumentand ca inregistrarile facute pe secret nu pot fi acceptate ca probe. Ce se poate de intreprins in cazul dat pentru ca cei ce au comis defăimare și injurie sa fie totusi trasi la raspundere?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Contestați decizia agentului constatator pe acest, or proba audio a fost efectuată în flagrant anume pentru a demonstra un comportament ilicit.

20 декабря 2021