Înscrierea tatălui în certificatul de naștere

6 ноября 2019 42

Bună ziua! Am o intrebare în privința copilului meu, pe care l-am născut ca mamă solitară. Acum fetița are 15 ani, iar eu in momentul de față sunt căsătorită cu un alt bărbat. Ambii dorim ca soțul să-i devină legal tata, adică să fie înscris ca tată în certificatul de naștere al fetiței. Nu dorim însă să schimbăm în documente numele de familie al fetiței, vrem doar să aibă tată înscris în certificatul de naștere. Ce trebue sa facem ca să perfectăm actele corect? Puteți să ne ajutați? Noi locuim toți in străinătate. Mersi frumos!

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Параюрист
  • Дорожные правонарушения

Adresați-vă la Oficiul de stare civila sau centru multifuncțional din raza dvs.
Adresa şi datele de contact ale prestatorului
Cererea privind transcrierea actelor de stare civilă poate fi depusă:

1. Oficiul stare civilă în a cărui rază teritorială sunteţi domiciliaţi;

2. Misiunile diplomatice/Oficiile consulare ale Republicii Moldova

Programul de prestare a serviciului
Programul de audienţă... mai detaliat a subdiviziunilor teritoriale a Serviciul Stare Civilă:

Marţi – Sîmbătă 8.00 – 17.00

Pauză 12.00 – 13.00

I şi a III Vineri a lunii zi metodică

Duminică, Luni zi de odihnă

Programul de audienţă a Secţia metodică şi examinarea dosarelor a Direcţiei control şi metodologie a Serviciului Stare Civilă:

Luni – Joi 8.00 – 17.00

Pauză 12.00 – 13.00

Vineri 8.00 – 12.00
Succese

7 ноября 2019