Inselaciune

29 сентября 2020 35

Buna ziua! Am apelat la serviciile unui "meserias" pentru construirea unui gard, dar nu am semnat un contract cu acesta, nu am primt factura etc. I-am platit acestuia 45% din suma finala stabilita, dar dupa ce a terminat numai 25% din lucrare, acesta a refuzat sa mai continuie lucrarea. In curtea mea se afla 1 betoniera a lui si 1 betoniera cumparata de el, dar din banii mei, plus alte cateva lucruri folosite pentru constructie. Nu cred ca va fi de acord sa imi inapoieze diferenta de bani, de aceea ma gandesc sa nu ii dau voie sa intre pe proprietatea mea pentru ridicarea obiectelor, pana nu imi este achitata diferenta. Incalc vreo lege daca pun problema astfel cu el? Tot ce imi doresc este sa imi fie intorsi banii respectivi, iar daca nu vor fi, sa recuperez parte din suma prin acele obiecte. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Violeta,

Puteți depune o plângere penală la poliție pe escrocherie. Poate după asta această persoană o să își schimbe comportamentul și o să restituie banii.

30 сентября 2020