Insolvabilitate

4 февраля 2020 85

Buna ziua. Situatia mea e urmatoarea. In 2009 am investit intr-un apartament printr-un contract de investitii in constructii. La achitarea integrala a apartamentului, am primit si o debara (beci) cu titlu gratuit (cadou). Pe ambele le-am inregistrat la cadastru. In 2017, Curtea de apel a dispus inceperea procedurii de insolvabilitate a firmei de constructii. Am depus cerere de validare a creantei (IN CERERE AM INDICAT SI DEBARA) insa instanta a validat doar apartamentul in baza sumei pe care am achitat-o. Debaraua nu mi-a foat validata. Intrebind administratorul insolvabilitatii de ce nu a fost validata, el mi-a raspuns ca potrivit legii insolvabilitatii, bunurile validate trebuie sa aiba la baza o suma in baza careia se indica valoarea debaralei, insa avand in vedere ca am obtinut-o cu titlu gratuit, ea nu poate fi validata. Intrebarea mea este catre juristi, avocati care au mai avut asa situatii si cunosc Legea insolvabilitatii: este corect cum a spus administratorul sau este doar un truc pentru a ne lipsi de DEBARAUA pe care am obtinut-o la achitarea integrala a apartamentului si care este indicata in contractul de investitii. Va rog, daca puteti sa faceti trimitere la textul legal aplicabil aici. Multumesc pentru ajutor

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Alexandru, bună ziua!

În cazul în care debaraua era indicată în contract, iar contractul a fost notat la ASP (în trecut ÎS Cadastru), investitorul este proprietarul acesteia.
Dvs trebuia să depuneți o contestație la tabelul propus de administrator cu minim 3 zile înainte de ziua ședințe de validare a creanței.

Ați putea intenta... mai detaliat un dosar conex privind recunoașterea dreptului de proprietate, însă acel tabel definitiv de creanțe are putea de lucru judecat.

O altă soluție art fi totuși să depuneți contestația și să solicitați repunerea în termenul de contestare, însă, pentru aceasta trebuie analizate toate circumstanțele pentru a evalua cât de real este să vă repună în termen.

Succes.

18 июня 2020