Insolvabilitatea companiei de construcții

4 июня 2021 102

Bună ziua. Am cumpărat un apartament de la o companie de construcții, despre care am aflat că este în insolvabilitate. Îmi poate explica cineva ce înseamnă asta? Blocul încă nu a fost dat în exploatare. În acest caz risc să rămân fără apartament? Sau îmi pot întoarce banii? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
insolvabilitate – situaţie financiară a debitorului caracterizată prin incapacitatea de a îşi onora obligaţiile de plată, constatată prin act judecătoresc de dispoziţie adica o hotărâre.
Nu neaparat e sfîrșit de lume, insa potaparea modificari cit si întîrzieri la capitolul transmiterii dreptului de proprietate asupra imobilului.
Urmează de interesat... mai detaliat despre situație la administratorul procesului de insolvabilitate cît si de validat creanțele.

8 июня 2021