Inspecţia vizuală a automobilului

29 апреля 2021 41

Salut! Poate agentul de circulaţie să ceară unui şofer să deschidă portierile sau porbagajul pentru a verifica ce are acolo (autoturismul nu este marfar etc). În Rusia este o reglementare expresă introdusă în Codul Contravenţional (КоАП) "осмотр" şi "досмотр", cel din urmă trebuie să fie efectuat în prezenţa a 2 martori sau cu înregistrare video-foto. La noi în legislaţie în afară de percheziţie nu am găsit nimic. Mulţumesc anticipat

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Această posibilitatea poate exista doar în cazul în care agentul deține proces-verbal de percheziție sau un alt înscris care justifică această necesitate cu obligativitatea în termen de 24 de ore să vă prezinte ordonanța motivată a procurorului cu motivele efectuaării ei.

30 апреля 2021