Inspectie in constructii neserioasa

3 августа 2016 49

Buna ziua. Am mai adresat o data intrebarea aceasta, dar acuma as mai avea ceva de adaugat. Am facut o plingere la procuratura pe o constructie, care mi-a inchis accesul la proprietate. S-a depistat de Inspectia in constructii si s-a trimis la judecata pe art.179. La prima sedinta, de pe data de 21.07.16, Agentul Constatator nu s-a prezentat, l-am contactat si mi-a spus ca nu i-a ajuns citatia. Mine 04.08.16 este programata sedinta. L-am sunat pe Agent Constatator si mi-a zis ca este in vacanta si o sa vina persoana care il inlocuieste. Il contactez telefonic si pe asta si imi confirma ca mine s-ar putea sa nu ajunga la judecata. Am facut ieri o petitie online la Inspetia in Constructii, anuntind de aceasta tema. Imi pare evident ca incearca sa incurce itele ca sa nu fie demolat individul. Ce pot face in asa caz? Care sunt pasii urmatori legali care trebuie sa-i intreprind. As concretiza un lucru: la prima sedinta nu am fost citata si la a doua sint citata ca parte vatamata.

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Tatiana ,
in cazul in care , conform spetei d-stra, agentul constatator (reprezentantul inspectiei de stat in constructii) va solicita aminarea sedintei , instanta conform principiilor ( egalitatea armelor, accesul la justitie) va amina sedinta de azi ! d-stra desigur in cadrul punerii in discutie a posibilitatii examinarii cauzei... mai detaliat in lipsa acestora va mentineti pozitia , argumentind faptul ca inspectia poate delega un alt reprezentant din cei care nu au concediu pentru a nu tergiversa examinarea cauzei ! Succes ;)

4 августа 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bună,
Totuși era mai bine dacă depuneați sesizarea în cancelaria Inspecției, contra ștampilă și semnătură - astfel puteați demonstra astăzi în ședință de judecată intenția rea a Inspecției dacă nu se prezenta.
Ca să cunoașteți - instanța va putea înceta procesul contravențional doar dacă agentul a fost citat legal, și/sau doar dacă... mai detaliat agentul nu a înștiințat instanța despre imposibilitatea prezentării, din motive întemeiate.
Astfel, interesul Dvs acum este să luați partea agentului constatator, dacă nu se va prezenta. Adică, să comunicați instanței că acesta este în concediu, și să solicitați amînarea ședinței. De asemenea, trebuie să vă convingeți că la dosar există dovada citării agentului (avizul de recepție). Deobicei instanța anunță de la începutul ședinței dacă există sau nu dovada citării legale a agentului. Dacă nu spune- întrebați. Scopul -dacă nu-i Avizul, nici nu se pune problema încetării procesului..
În rest, după ce se va amîna ședința, mergeți la Inspecția de Stat și înregistrați sesizarea, în care să expuneți despre lipsa reprezentantului la ședințe.

4 августа 2016