Înstrăinarea părții sociale

24 января 2022 51

Salutare! De mai bine de un an am vândut cota parte integrală dintr-o companie (SRL). Beneficiarul care a dobândit partea socială încă nu a înregistrat modificările la ASP (deși contractul de vânzare-cumpărare evident a fost autentificat la notar). Respectiv în Registrul de stat al întreprinderilor eu încă sunt indicat ca benefeciar și administrator.
Întrebare: sunt sau pot fi pasibil de vreo încălcare administrativă/penală? Dat fiind faptul că în Registru eu încă sunt înregistrat ca administrator, duc răspundere de activitatea SRL respectiv?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Vasile, nu . DVS dispui de document întocmit la notar, că s-a făcut tranzacția. Dar trebuie să fii atent, pot să apară și niște abateri.

25 января 2022