Instrainarea partii sociale

3 февраля 2022 38

Buna ziua. Intr-o societate comerciala suntem doi fondatori cu cote egale, un forndator este cetatean strain. Acest fondator cetatean strain vrea sa doneze sau sa vanda partea sa celuilalt fondator. Procedura respectiva se face la notar, ca inainte, sau sunt ceva modificari in legislatie? Mi s-a spus ca trebuie sa mergem direct la ASP. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Ana, salut

Potrivit ultimelor modificări operate la art. 25 alin. (9) din Legea privind societățile cu răspundere limitată nr. 135/2007, actul juridic de înstrăinare a părții sociale se încheie în formă scrisă.

Pentru a vă asigura că actul juridic de înstrăinare este valid se recomandă adresarea la un avocat, fie la un... mai detaliat notar.

Succes.

5 февраля 2022