Instruirea introductiva generala la locul de munca

14 апреля 2021 16

Buna ziua! In legea cu privire la securitatea si sanatatea muncii este indicat ca specialistul care are nivelul II trebuie sa aiba studii superioare sau medii tehnice pentru a putea face instruirea personalului la angajare. Va rog sa imi clarificati sintagma "studii superioare sau medii tehnice" - este vorba doar de studii superioare tehnice si medii tehnice? Adica se exclud studiile superioare de orice alt tip? Multumesc.

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.

Este vorba despre studii superioare în orice domeniu sau studii medii tehnice.

Pentru clarificare poți citi și prevederile articolului 11 din Legea securităţii şi sănătăţii în muncă, cu ultimele modificări: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=124963&lang=ro#, în care legiuitorul pune accent pe faptul că lucrătorii desemnaţi, trebuie să aibă absolvite cursurile de instruire în... mai detaliat domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă.

16 апреля 2021