Interdictie

15 июня 2022 397

Buna ziua. Am un credit pe care nu l-am rambursat si am fost data in judecata. Fratele meu a garantat pentru mine si i-a fost pusa interdictia de a parasi tara. Am de achitat in total 14.000 lei. I-am propus executorului sa achit acum 11.000 lei, iar restul - peste o saptamana, dar executorul nu accepta asa ceva. Fratele trebuie sa plece urgent peste hotare. Ce putem face in aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Cristina, eu vreau să atenționez, că dacă ești atașată în judecată, nu poate să se afli sub interdicție, deoarece cauza o să fie examinată, cu antrenarea ambilor. Nu e clar, executorul nu poate să întreprindă nici-o acțiune, dacă nu are la dispoziție titlu executoriu, Nu mai judecata e în... mai detaliat drept să pronunțe o încheiere despre interdicție, cu participarea fratelui. Mai detailat, apelați la viberul de pe telefonul +37368669950.

16 июня 2022