Interdicție

16 марта 2019 241

Buna! Spuneți-mi, va rog: am fost condamnat penal pe data de 12 martie cu amenda, amenda a fost achitata in 72 de ore, însă mi-a fost aplicată Interdicție pana nu va intra sentința in vigoare. Cat trebuie sa astept ca sa între in vigoare ca sa pot trece frontiera?

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Параюрист
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua
Ridicarea interdicției poate fi cerută de persoana pusă sub interdicție, precum și toți cei care pot solicita declanșarea procedurii punerii sub interdicție judecătorească. Când hotărârea de ridicare a interdicției judecătorești este definitivă ea se comunică instanței care a luat măsura transcrierii hotărârii de interdicție judecătorească, pentru a se face... mai detaliat în registrul special mențiunea despre ridicarea ei.
Termenul este de 30 zile cu drept de atac la Curtea de Apel din zona de regiune unde sunteți de 15 zile

17 марта 2019