Interdictie de a părăsi țara

24 декабря 2019 53

Am o datorie la o companie de telefonie mobila. Nu am achitat abonamentul timp de 5 luni. În data de 23.12.2019, am fost anunțată ca mi se va pune interdictie de a părăsi țara daca nu achit timp de 24 de ore întreaga sumă. E posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Potrivit speței dvs nu, este o formă de amenințare care să vă puie în situația să achitați pentru a evita acest risc.

Interdicția de a părăsi țara se aplică de către instanța de judecată la solicitarea executorului judecătoresc, pentru asta trebuie să fie o hotărîre judecătorească , deschisă procedura de... mai detaliat executare asupra dvs și epuizate aplicarea celorlalte măsuri asigurătorii față de dvs.

25 декабря 2019