Interdictie de a parasi tara

7 апреля 2023 86

Buna ziua. In 2018 am cumparat pe numele meu un telefon pentru fratele meu, cu intelegerea ca el va achita ratele lunare. Anul acesta am aflat ca, de fapt, el nu a achitat si a fost aplicat sechestru pe cardul pe care vine indemnizatia. Am fost de asemenea informata ca am interdictie de a parasi tara, dar nu am primit nicio citatie sau notificare. Unde pot sa aflu daca imi este interzis sa parasesc tara? Multumesc!

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Trebuie să luați cunoștință cu dosarul la executor pentru a vedea toate măsurile de executare care s-au întreprins. De asemenea, adresați o cerere de ridicare a sechestrului pe mijloacele bănești care constituie indemnizație.

De asemenea, Centrul comun de Vize din cadrul Ambasadei Ungariei în Moldova oferă cetățenilor Moldovei posibilitatea unică... mai detaliat de a afla dacă au interdicție de intrare în UE, care sînt motivele interdicției și condițiile pentru ridicarea interdicției pentru fiecare stat.

Adresa: Ambasada Republicii Ungare la Chişinău
Bd. Ştefan cel Mare şi Sfînt, 131
Telefon: (+373 22) 223-404, 228-668, 228-667, 200-078, 200-079
E-mail: cac_info@cac.md

8 апреля 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Pentru a afla dacă aveţi interdicția de a părăsi ţara, adresaţivă cu o cerere către Poliţia de frontieră
https://www.border.gov.md/index.php/contacte

9 апреля 2023