Interdictie de a perfecta actul de identitate

28 декабря 2018 82

Buna! As vrea sa aflu: am o amenda de la politia rutiera de 600 de lei. Mi-a veni o foaie s-o achit, daca nu - ma dau in judecata. Dar nu am achitat. Dupa asta nu mi-a mai venit nimic. Au trecut deja 2 ani. Acum vreau sa-mi fac buletinul de identitate. E posibil sa am interdictie de a perfecta actul de identitate? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Daca ați fi fost actionat in judecată, urma sa fiți citat.
Totodata care este temeiul de incasare a sumei de 600 lei? Datorie sau amendă?

In esență mergeți la centrele multifuncțional si solicitați emiterea actului, atunci o sa fiți informați daca aveți interdicție.
Totodată asemenea masuri de constrângere nu mai sunt valabile.

28 декабря 2018