Interdictie din cauza pensiei alimentare

3 января 2020 59

Sunt divortat din 2013 si achit pensie alimentara direct fostei sotii. Poate executorul judecatoresc sa-mi puna interdictie, daca fosta sotie n-a depus nicio plangere?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Careva masuri sau interdicții sunt aplicate de executor, dacă la acesta parvine titlul executoriu cît și solicitarea de executare silita a creditorului.

Aș recomanda sa vă asigurați prin obținerea de la soție a unor confirmări privind efectuarea plăților, prin intermediul de text scris, sau transmiteți sumele prin transfer, astfel acestea fiind... mai detaliat înregistrate.

5 января 2020