Interdictie in UE

16 марта 2018 144

Daca ai interdictie in UE cu pasaport moldovenesc biometric, poti merge iarasi cu pasaport romanesc?

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Ion, probabil, depinde ce fel de interdictie aveti si din ce motive. Libertatea de circulatie in spatiul UE este una din libertatile fundamentale pentru toti cetatenii UE - deci in calitate de cetatean al Romaniei ati fi indreptatiti sa mergeti. Totusi, nu exclud ca pot fi legi la nivelul UE... mai detaliat care sa permita o restrictionare in anumite circumstante.

16 марта 2018