Interdictie în Uniunea Europeana

22 января 2019 131

Pe data de 21 ianuarie 2019, am fost oprita la granița Romaniei, postul vamal Stanca, unde mi s-a comunicat ca din anul 2010 eu am interdicție de a intra in Uniunea Europeana pusa de catre autoritațile italiene pe un termen de 10 ani. Atunci in anul 2010 mi s-a comunicat ca interdicția este pe 5 ani pentru incalcarea regimului de aflare in statul italian. Va rog mult sa-mi comunicați daca este posibil de a anula interdicția data si dacă aș putea circula liber in Uniunea Europa. Unde și cum pot sa ma adresez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Din păcate nu prea sunt șanse, or, la etapa cînd a fost aplicată această sancțiune, erați în drept de a contesta legalitatea aplicării acesteia, ulterior aplicării, nu puteți schimba situația, urmînd să vă conformați pentru perioada aplicată.
Unica soluție fiind deținerea unei alte cetățenii, astfel fiind identificat ca o altă... mai detaliat persoană.

Totuși, pentru concretizare a situației sus enunțate, ar fi cazul să vă adresați la ambasada/consulatul Italie în RM pentru a clarifica situația, posibil să fie vorba de o eroare, care poate fi înlăturată.

AMBASADA ITALIEI
Ambasador, E.S. Valeria BIAGIOTTI
Str. Vlaicu Pârcălab, 63
MD-2012, Chişinău
Moldova
Tel.: +373 22 266720
Fax: +373 22 243088
E-mail: amb.chisinau@esteri.it
PEC: amb.chisinau@cert.esteri.it

BIROUL CONSULAR / VIZE
Str. Vlaicu Pârcălab, 63
MD-2012, Chişinău
Tel.: +373 22 266720
Fax: +373 22 243088
E-mail: chisinau.consolare@esteri.it ; chisinau.visti@esteri.it

30 января 2019