Interdicție și pașaport românesc

9 марта 2023 148

Bună ziua! Am interdicție de a părăsi țara. Pentru a achita datoria, am nevoie să plec să câștig în una din țările UE. Dețin și pașaport românesc, perfectat recent. Întrebarea: pot ieși din țară cu pașaportul românesc, atâta timp cât îmi este aplicată interdicție în calitate de cetățean al RM? Executorul judecătoresc nu este de acord să eșalonăm achitarea datoriei. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Nu există o asemenea situație reglementată de legislație și nimeni nu vă poate oferi o informație sigură. Doar Serviciul Vamal deține informația în baza de date care este confidențială. Nu se cunoaște sigur dacă ei au informații despre ambele cetățenii.
Puteți să încercați traversarea frontierei în calitate de cetățean român,... mai detaliat ar putea să vă permită căci datoria e legată de Republica Moldova și posibil nici nu au baze de date care identifică ambele cetățenii, dar nu este sigur 100%.

10 марта 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună bziua.
Adresaţi o cerere de furnizare a informaţiei către Poliţia de frontieră indicînd datele din paşaportul român referitor la interdicţii.
https://www.border.gov.md/index.php/contacte

10 марта 2023