Intervenient principal

9 декабря 2020 172

Există un litigiu dintre 2 persoane, privind revendicare a bunului imobil (apartament) și evacuare. În proces a intervenit o terță persoană care a fost admisă ca intervenient principal și solicită recunoașterea dreptului de proprietate asupra apartamentului. Reclamantul vrea să renunțe la acțiune. Acțiunea înaintată de intervenientul principal va înceta și ea sau examinarea acesteia va continua? Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Stimate Doamnă,

Întrucât prevederile din Codul de procedură civilă îi recunosc Intervenientului principal dreptul la intervenția în proces în scopul apărării drepturilor și intereselor legitime proprii, ceea ce îi permite înaintarea propriei acțiuni într-un litigiu deja existent, renunțarea de către reclamant la propria acțiune nu produce efecte juridice procesuale asupra acțiunii... mai detaliat intervenientului principal decât în măsura în care renunțarea la acțiunile se soldează pentru reclamant cu efectele prevăzute de renunțarea la acțiune atât în raport cu pârâtul, cât și în raport cu intervenientul principal.

Succes!

10 декабря 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Actiunea (mai bine zis Pretentiile) intervenientului principal, nu este o “cerere de chemare in judecata”.
Intervenientul nu este Parte la proces, e participant.
Intervenientul nu este un Co-reclamant.

Respectiv, in toate cazurile, la renuntarea la actiune de catre reclamant, procesul va inceta, DACA renuntarea va fi acceptata de instanta.

Incetarea... mai detaliat procesului nu afecteaza dreptul intervenientului de a depune ulterior o cerere de chemare in judecata in ordine generala.

In cazul dvs exista temeiuri ca instanta sa nu admita cererea de renuntare la actiune, pe motiv ca asta va afecta interesele intervenientului. Deci, intervenientul trebuie sa aiba un rol proactiv in a solicita neadmiterea cererii de renuntare la actiune.

Insa, ca raspuns la intrebarea dvs - da, procesul inceteaza, si cu asta inceteaza si pretentiile invocate de intervenientul principal in procesul incetat.

16 декабря 2020