Intoarcerea imprumutului

30 октября 2018 88

Persona a luat cu imprumut o suma de bani, mai exact 5.000 € de la o alta persoana fizica, cu intocmirea unui contract nautentificat. Termenul a expirat si imprumutatul nu a reusit sa ramburseze suma imprumutata. Imprumutatorul la randul sau il avertizeaza ca se va adresa in organele competente. Care este dreptul imprumutatului si cum sa fie solutionata aceasta problema.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
La etapa actulă împrumutatul nu prea dispune de drepturi, ci mai mult de obligații de restituire a împrumutului.
Situația e următoare:
în caz de împrumut, fără a amăgi, sau prezenta acte false(adică în lipsa unor acțiuni infracționale) poliția sau procuratura nu va putea face nimic, deoarece este vorba de relații strict... mai detaliat civile.
În caz civil, cel ce a împrumutat poate să se adreseze în judecată cu cerere pentru încasare forțată a sumei, fapt care pe viitor va demara cu aplicarea de sechestre și interdicții cît și cheltuieli suplimentre

Pentru moment, cel mai rațional e de găsit un numitor comun cu cel ce împrumutat, de întocmit un acord de reeșalonare a datorie, cu noi termene, doar în așa fel va putea cîștiga ceva timp.

30 октября 2018