Contabilul-sef intr-o institutie bugetara

19 января 2021 31

Poate contabilul-sef intr-o institutie bugetara sa cumuleze si functia de contabil casier? Nu sunt aceste functii incompatibile?

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Ion.

Conform art.25 alin.(3) din Legea nr.158 din 04.07.2008 cu privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public, funcţionarul public poate cumula, în cadrul autorităţii publice în care îşi desfăşoară activitatea, atribuţiile funcţiei sale cu atribuţiile funcţiei publice temporar vacante, fapt confirmat prin actul administrativ al conducătorului.

Deci, legea nu... mai detaliat face o limitare între funcțiile de conducere și cele de execuție, și nici nu spefică care anume funcții pot fi cumulate.

Pentru un răspuns mai exact, sesizați Oficiul teritorial al Cancelariei de Stat.

20 января 2021