Întrebare înființare companie

14 ноября 2022 45

Bună ziua. Am o întrebare ce tine de înființarea unei companii și anume de alegerea unei forme organizatorico-juridice pentru o companie prestatoare de servicii. În ce măsură este posibilă deschiderea PFA, daca am buletin românesc, însă momentan mă aflu pe teritoriul Republicii Moldova? Se vor achita taxe și impozite românești? E posibil așa ceva, dat fiind faptul că pentru prima perioadă activitățile vor fi mai mult online? Ce domenii de activitate sunt reglementate de PFA? Voi aprecia un răspuns. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua, din pacate in Republica Moldova nu exista astfel de forma organizatorico-juridica ca PFA, însa exista forma juridica ca Întreprindere Individuala. Obiectul si genul principal de activitate vil alegeti dvs., nu sunt restrictii la cazul dat. Puteti vizualiza art. 14 Codul Civil al RM.

16 ноября 2022