Intrebare privind introducerea in tara a mijloacelor de transport

11 сентября 2019 265

Salut! Vreau sa introduc in MD un autoturism inmatriculat in Romania, nefiind proprietarul acestuia. La notar nu avem fizic posibilitatea sa autentificam vreun act, procura sau contract de comodat, contract de imprumut etc. Spuneti-mi, va rog, daca intocmesc un contract de comodat sub semnatura privata intre mine si proprietarul masinei va fi valabil la prezentarea organelor vamale?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Nu aveți necesitate de careva act în acest sens, întrucât o asemenea obligație a fost eliminată de către legislator.
Totuși, este recomandabil sa încheiați un contract de comodat autentificat notarial ci nu sub semnătura privată.

Procura nu oferă dreptul de a conduce mijlocul de transport.

12 сентября 2019