Întreținerea câinelui de companie în apartament

14 мая 2018 94

Buna ziua. Am o întrebare: suntem un cuplu tânăr și recent am procurat un apartament la primul etaj. Avem un câine de companie de 4 luni. O perioadă a zilei el stă singur și ca orice câine, mai plânge după stăpân. Vecina noastră, o doamnă în etate, are pretenții deja, cu toate că ne-am mutat în noul apartament de doar 2 zile. Mă puteti ajuta, va rog, cu un sfat, sau o lege privind întreținerea animalelor, sau altceva ca să pot să o calmez pe doamna în cauză, ca să nu ajungem la situații conflictuale. Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Legislaţia naţională n-a adoptat o lege care a prevedea cum să îngrijeşti de animale.. În Codul Administrativ sînt articole, care reglamentează cum să plimbaţi cînii afară. Vecina trebue să intre în situaţia DVS, ea nu are dreptul să apeleze la poliţie sau în instanţă.

15 мая 2018