Întreținerea copilului din afara căsătoriei

14 февраля 2023 83

Bună ziua! Am un copil, dar nu sunt căsătorit cu mama acestuia. Copilul poartă numele meu și timp de un an eu contribui financiar la întreținerea lui. I-am propus mamei copilului să încheiem un acord notarial privind pensia de întreținere, dar ea a refuzat. Nu intenționează să mă dea în judecată pentru a stabili pe această cale pensia, zice doar să-i dau în continuare bani, așa cum o fac timp de un an. Cu toate acestea, eu aș dori să oficializez cumva contribuția mea. Cum o pot face? Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Alexandru.
Codul familiei prevede:
Articolul 93. Forma contractului privind plata pensiei de întreţinere

Contractul privind plata pensiei de întreţinere se întocmeşte în scris şi se autentifică notarial. Nerespectarea acestor prevederi atrage nulitatea contractului.

Pentru a vă asigura cu probe că contribuiți financiar la întreținerea copilului, transmiteți banii prin intermediul transferurilor bancare sau... mai detaliat prin consemnare la serviciul poștal.
În lipsa contractului autentificat notarial, într-un eventual litigiu veți putea demonstra contribuția benevolă la întreținerea copilului.

14 февраля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Alexandru, colegul meu dl. Sergiu corect v-a orientat, dar eu mai am o propunere pentru as fi sigur, că mama copilului o să se treazească i o să încerce să se adreseze în instanță, de dorit ca DVS să-i înaintaț o cerere oficială în dresa mamei cu propunerea de... mai detaliat a vă deplasa la notar pentru a fi legaliza acțiunele DVS. Cererea să fie trimisă printro srisoare recomendată, ca mai apoi acasă la DVS o să parvină Avizul poștal, o să fie dovada, că DVS ați întreprins ceva.

15 февраля 2023