Introducerea unui autovehicul cu nr. RO

24 января 2019 211

În urma răspunsurilor citite referitor la deținerea unui autoturism cu nr. RO aș vrea să întreb. În cazul în care masina înregistrată în România este introdusă în țară de către un cetățean român care deține permisul român, este posibil în baza la procura generala să circul pe teritoriul țării pe un termen mai mare de 180 de zile, eu fiind cetățean al Republicii Moldova?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dreptul de aflare pe teritoriul ţării noastre pe un termen mai mare de 180 de zile îl vor avea doar autovehiculele introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, în condiţia achitării vinietei de 180 de... mai detaliat euro, pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţării noastre.

Deci dvs după perioada de 180 de zile va urma să achitați 180 de euro pentru vinietă pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile.

24 января 2019

Dar în cazul când voi dori să ies de pe teritoriul țării cu mașina, nu vor fi probleme?

24 января 2019
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Daca respectați exigențele legale și efectuați achitările solicitate pentru perioada îndelungată atunci nu aveți de intilnit nici o problemă.

24 января 2019

Vă mulțumesc de informare.

25 января 2019