Inundatie a carei cauza nu se cunoaste s-a produs in lipsa proprietarului si a celui inundat

6 ноября 2020 391

Buna ziua. Mama mea nu locuieste in apartamentul sau (sta cu mine), dar a lasat cheia la vecina de vizavi. S-a produs o inundatie in apartamentele de mai jos, exact in perioada cand si vecinii de jos au fost plecati pentru o perioada. Vecinii de jos au adus administratorul fara instalator in apartamentul mamei, care a facut proces-verbal ca inundatia s-a produs de la furtunul de la masina de spalat, in care era putin apa. Mama nu mai venise in apartament de cel putin 11 luni (putem demonstra acest fapt). Mama a rugat o prietena sa vina cu un instalator care a constatat ca inundatia s-a produs nu din apartamentul ei. Dar vecinii vor sa o dea in judecata. Mama a trimis la Asociatie o prietena cu constatarile instalatorului, precum si propunerea ca instalatorul nostru si cel al vecinilor de jos sa gaseasca impreuna cauza si sa discutam apoi despre plata cheltuielilor, dar administratorul a refuzat sa primeasca aceasta cerere. Am scris si vecinilor pe WhatsApp despre propunerea noastra, dar ei insista sa o dea pe mama in judecata. Mama are 77 de ani, are probleme de sanatate, traieste doar din salariu, asa ca nu-si permite un proces. Ce sa facem, va rog?

Jurist comments 1

Viorel Dodan
  • Адвокат

in primul rind expediatile o somatie din numelel mamei precum ca nu refuzati achitarea prejudiciului cauzat si ca doriti aplanarea situatiei pe cale amiabiala. La fel indicati ca doriti sa aflati care este suma solicitata de ei drept prejudiciu. Si numai in cazul in care nu ve-ti fi deacord cu... mai detaliat marimea acestuia doar in acest caz deja ei o sa se adreseze in instanta. In mod normal inainte de a se adres ain judecata cu o asemenea cerere, ei sunt obligati sa va someze sa va Notifice despre suma prejudiciului si sa va acorde si un termen pentru a achita benevol. Oricum de multe ori benevol nu se primeste deoarece pe linga prejudiciul material ( vopsea, materiale de constructie etc) partile solicita si prejudiciul moral care de multe ori in cerere este de ordinul miilor de lei insa in hotarire nu depasesc doua zerouri, uneori chiar se respinge solicitarea de incasare a prejudiciul moral. Asa ca daca venina d-voastra va va intelege si va accepta procedura extrajudiciara ast ava fi bien si pentru ea si pentru d-voastra.

22 февраля 2021