Învinuit in dosar penal pe nedrept

13 мая 2019 81

La data de 08.08.2010 am avut o altercație cu niste vecini (doi la număr), in incinta unui bar. Acțiunile mele au fost calificate că huliganism art. 287 alin. 2 lit. b) CP. Am fost trei persoane la poliție, nu am negat faptul că am aplicat forța fizică fata de una din părțile vătămate, exista explicațiile date de mine. Pe data de 09.08.2010, la ora 2 noaptea, una din părțile vătămate a fost bătută iarăși, potrivit lui, de noi 3, numai că este o mica problema: el a fost bătut de 2 persoane care au participat la huliganism și una li s-a alăturat in timpul bătăii. Poliția a calificat aceste actiuni potrivit art. 187 alin. 2 lit. b) CP, dar ofițerii de anchetă nu au controlat caracterul veridic al informației depuse de partea vătămată, plus el era singur și nu au fost martori. Partea vătămată care a fost lovită de mine declară că la orele 1 de noapte s-a despărțit de a doua parte vătămată și nicidecum nu poate sa fi văzut cele intîmplate la ora 2. Eu nu mă aflam în țară in timpul ședințelor de judecată și am fost condamnat în lipsa mea și pe articolul 287, și 187 menționate mai sus. Acum deja mi-am ispășit pedeapsa de 5 ani condiționat. Una din părțile vătămate a confirmat în fața camerei că știe că eu nu am participat la ora 2 in jaful in care am fost învinuit și chiar a recunoscut în fața camerei de filmat că știe cine a fost al treilea de la bun început, dar din spusele lui a fost amenințat de procuror să depună marturii împotriva mea. El nici nu avut certificat medico-legal și nici plangere la poliție nu a depus că a fost bătut, dar peste un an de zile a fost invitat la poliție și a depus abia atunci plangere. Dosarul este cu o mulțime de încălcării. Eu am făcut cunoștință cu dosarul abia anul acesta, după încheierea termenului de ispășire a pedepsei condiționate. Daca puteți să ma ajutați, să-mi spuneți cum pot sa fiu reabilitat ca sa fac dreptate în acest dosar, deoarece am ispășit pedeapsa pe art. 187 alin. 2 lit. b) CP pe nedrept. As vrea ca sa fie atrași la răspundere anchetatori și procurori care si-au facut meseria superficial. Am trecut și Curtea de Apel, și Curtea Supremă, dar ambele curți au lăsat hotărârea primei instanțe. Am șanse să fiu reabilitat?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

dl. Valeriu, e o întrebare delicată da sau nu, de o dată eu vă propun să consultați legea art. 458 CPP- Cazurile de revizuire a procesului penal
(1) Hotărîrile judecătoreşti irevocabile pot fi supuse revizuirii atît cu privire la latura penală, cît şi cu privire la latura... mai detaliat civilă.
(2) Dacă hotărîrea judecătorească se referă la mai multe persoane sau mai multe infracţiuni, revizuirea se poate cere pentru oricare dintre fapte sau dintre făptuitori.
(3) Revizuirea poate fi cerută în cazurile în care:
1) s-a constatat, prin sentinţă penală irevocabilă, comiterea unei infracţiuni în timpul urmăririi penale sau în legătură cu judecarea cauzei;
2) s-au stabilit alte circumstanţe de care instanţa nu a avut cunoştinţă la emiterea hotărîrii şi care, independent sau împreună cu circumstanţele stabilite anterior, dovedesc că cel condamnat este nevinovat ori a săvîrşit o infracţiune mai puţin gravă sau mai gravă decît cea pentru care a fost condamnat sau dovedesc că cel achitat sau persoana cu privire la care s-a dispus încetarea procesului penal este vinovat/vinovată;
3) două sau mai multe hotărîri judecătoreşti irevocabile nu se pot concilia;
4) Curtea Constituţională a recunoscut drept neconstituţională prevederea legii aplicată în cauza respectivă.
[Art.458 al.(3) în redacţia LP66 din 05.04.12, MO155-159/27.07.12 art.510; în vigoare 27.10.12]
(4) Dacă nu se poate da hotărîre din cauza că s-a împlinit termenul de prescripţie a incriminării sau s-a declarat un act de amnistie sau din cauza că unele persoane au fost graţiate, precum şi din cauza decesului învinuitului, circumstanţele prevăzute la alin.(3) pct.1)-3) se stabilesc printr-o cercetare efectuată potrivit prevederilor art.443 şi 444. DVS sînteți în drept să prezentați probe, că n-ați avut nici-o atyribuție la art. 187 CP ( jaf ). Dispuneți de înregistrări audio, faceți un disc pentru al prezenta procurorului. Dacă DVS nu sînteți în stare să scriți o cerere de revizuire, puteți să mă contactați la tel. 068669950 și în mod privat să ne întîlnim,bine.

2 января 2020