Istalarea camerei video in loc public

2 августа 2024 0

Buna ziua. Vecinul meu de peste drum a instalat o camera de supraveghere video pe stalpul de energie electrica care se afla pe partea mea de drum, in nemijlocita apropiere de curtea mea. Avea dreptul s-o instaleze in spatiul public?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut,

În Republica Moldova, instalarea camerelor de supraveghere video este reglementată atât de legislația privind protecția datelor cu caracter personal, cât și de reglementările locale cu privire la utilizarea spațiului public.

-Dreptul de a instala camere de supraveghere în spațiul public: În general, pentru a instala o cameră de supraveghere video... mai detaliat pe un stâlp de energie electrică situat pe spațiul public, vecinul dumneavoastră ar fi trebuit să obțină o autorizație din partea autorităților locale sau a entității care administrează stâlpul respectiv (de exemplu, compania de furnizare a energiei electrice). Dacă nu a obținut această autorizație, instalarea camerei poate fi considerată ilegală.

-Protecția intimității: Chiar dacă camera este instalată legal în spațiul public, aceasta nu trebuie să încalce dreptul dumneavoastră la intimitate. Dacă camera supraveghează direct curtea sau proprietatea dumneavoastră, acest lucru poate reprezenta o încălcare a dreptului la viață privată, conform Legii nr. 133 din 08.07.2011 privind protecția datelor cu caracter personal.

Dacă considerați că instalarea camerei este ilegală sau vă încalcă dreptul la intimitate, puteți sesiza Autoritatea Națională pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal (ANPDCP) sau administrația publică locală pentru a verifica situația și a lua măsurile necesare.

15 августа 2024