Judecată pentru un credit neachitat la timp

11 мая 2018 60

Buna seara. Am un telefon luat în rate, nu am achitat întreg creditul și după o perioadă banca m-a dat în judecată. Întrebarea este: daca eu achit restul sumei înainte de data judecății, se oprește judecata și se închide dosarul? Sau nu?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Адвокат

Dacă achitați toată suma cerută înainte de prima ședință de judecată nu veți mai datora alte sume.

Totuși, ați putea fi obligat la plata unor sau tuturor cheltuielilor de judecată (taxa de stat, cheltuieli de avocat etc.) însă doar în condițiile Codului de procedură civilă:
Articolul 97 alin.(3) Dacă reclamantul a... mai detaliat intentat acţiunea fără a înainta în prealabil pretenţii pîrîtului, iar pîrîtul a recunoscut în judecată imediat pretenţiile, cheltuielile de judecată se suportă de către reclamant.
*
Deci este decisiv dacă anterior adresării în judecată creditorul va înștiințat despre necesitatea achitării sumelor. Presupun că a făcut-o.

12 мая 2018