Jurist roman in R Moldova

3 октября 2019 17

Buna ziua! As putea afla daca diploma de licentiat in drept a unei Facultati din Romania este recunoscuta in Republica Moldova pentru practicarea uneia din profesiile de jurist? Mentionez ca sunt cetatean roman si nu am obtinut inca cetatenie moldoveneasca. Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

În dependență de faptul dacă aplicați la un job în domeniul public sau privat, dacă e o profesie liberală sau nu, sunt instituite anumite condiții pentru a putea aplica și obține acel job.
Astfel, pentru profesiile liberale (cum ar fi cea de avocat), precum și în cazul în care candidați la... mai detaliat o funcție publică, este necesar să dețineți cetățenia Republicii Moldova.
Obținînd Declarația de echivalare a studiilor ați putea fi angajat în calitate de jurist la o societate comercială, fiind necesară întrunirea altor condiții de către eventualul angajator.

4 октября 2019