Juristul unei companii de microfinantare poate porni dosar penal?

9 декабря 2022 188

Buna ziua. Am luat un credit in valoare de 20.000 de lei si am achitat cu regularitate ratele lunare timp de un an jumatate. In septembrie 2022, insa, am ramas fara serviciu si am plecat la munca peste hotare. Prin urmare, nu am avut de unde sa achit ratele 2 luni si acum merg pe a treia luna de restanta. Din suma initiala de 20.000 lei a ramas sa rambursez 8.900. De asemenea, sotul a luat de la aceeasi companie un credit in marime de 5.000, pe care l-a ramburst pana in octombrie si i-a ramas sa ramburseze 3.600 lei.
Astazi, insa, am primit un mesaj de la juristul creditorului prin care am fost informati ca acesta va initia in privinta noastra procese penale in temeiul art. 190 CP. Poate face asa ceva?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
În fapt, este o formă de a vă intimida, trebuie cumva sa scoată banii, pentru a fi loc de escrocherie, trebuia ca banii sa îi primiți prin viclenie, abuz de încredere, inducere sau menținere în eroare.
In fapt, aveți un contract de imprumut si careva obligații, faptul că nu aveți posibilitatea... mai detaliat sau sunteți în imposibilitate de a restitui banii nu se încadrează în 190 CP.
Totuși fiți atenți, oricum nu scăpați, iar pe timp ce trece se vor calcula penalități, așa ca faceți tot posibilul să nu mariți sumele datorate și achitați de urgență.

10 декабря 2022
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
În fapt, este o formă de a vă intimida, trebuie cumva sa scoată banii, pentru a fi loc de escrocherie, trebuia ca banii sa îi primiți prin viclenie, abuz de încredere, inducere sau menținere în eroare.
In fapt, aveți un contract de imprumut si careva obligații, faptul că nu aveți posibilitatea... mai detaliat sau sunteți în imposibilitate de a restitui banii nu se încadrează în 190 CP.
Totuși fiți atenți, oricum nu scăpați, iar pe timp ce trece se vor calcula penalități, așa ca faceți tot posibilul să nu mariți sumele datorate și achitați de urgență.

10 декабря 2022