Как найти человека?

15 января 2022 50

Доброго дня, уважаемые! Мне надо найти человека, это первая жена моего умершего брата. Как оказалось, она была прописана на момент приватизации и соответственно оказалась участницей приватизации и имеет долю в моей квартире. Я хочу продать квартиру, но без согласия всех дольщиков это невозможно. Вот почему я хочу её найти. Как мне это сделать? Мне посоветовали обратиться в "Мониторул офичиал", подать заявление. Это так?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Monitorul oficial nu o sa va ajute.
Pentru inceput, mergeți la poliție și depuneți o cerere privind anunțarea in cautare, posibil obțineți informații (o sa dureze cam mult).
Puteți opta pentru rascumparare prin atribuirea cotei in folosul dumneavoastră.
Alta variantă ar fi scoaterea intregului apartament la vinzare la licitației prin executorul judecătoresc.
Posibil de... mai detaliat identificat și alte condiții, totuși in lipsa persoanei toate se vor face doar prin intermediul instanței de judecată.
Am avut precedende, situația poate fi soluționată.
Totuși ar fi bine pentru inceput de studiat actele care le dețineți.

16 января 2022
  • Адвокат

......se poate de interpelat (de către avocat) Agenția Servicii Publice pentru a vedea dacă nu și-a schimbat viza de domiciliu..............deja dacă viza de domiciliu a rămas în acest apartament..........puteți să vindeți doar cotele-părți ce vă aparțin (după determinarea cotelor-părți din apartament ce aparțin fiecăruia din coproprietari) și deja cumpărătorul se... mai detaliat va lămuri ulterior cu cota-parte rămasă, dacă va mai apărea vreodată proprietarul ei..............................sau să mergeți pe varianta depunerii unei cereri de chemare în judecată privind încetarea dreptului de proprietate comună prin partaj și să solicitați instanței de judecată sau transmiterea întregului apartament în proprietate dVS (CU ACHITAREA UNEI SULTE/bani PENTRU COTA-PARTE CE NU VĂ APARȚINE, BANI care pot fi păstrați pe contul special al instanței de judecată, dacă instanța va accepta sau doar se va menționa că trebuie să-i achitați pârâtului sulta respecitvă într-o sumă concretă) sau încetarea proprietății comune prin vânzarea bunului la licitație prin intermediul executorului judecătoresc, cu împărțirea sumei de bani coproprietarilor conform cotelor-părți deținute (deja cota-parte a persoanei dispărute se va păstra la executorul judecătoresc până la prezentarea persoanei), unde aveți chiar dreptul de a procura Dvs. cota-parte a celuilalt coproprietar dacă are sens................

16 января 2022