Как оформить опекунство для больной матери (алцгеймер)?

2 октября 2019 41

Здравствуйте. Я живу за границей, моя мама больна слабоумием. Я плачу за ее уход в частном престарелом доме в Молдове. Хотела бы оформить опекунство. Как это возможно сделать? Спасибо за ответ. С уважением, Наира

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Procedura se face prin intermediul instrumentelor de judecată.
Se efectuează o experiență judiciară sau extrajudiciară, se formează dosarul și se înaintează in instanță pentru a fi obținuta hotărîre privind masurile de ocrotire judiciară.
Datorită modificării procedurii, hotărîrea este pentru o perioadă determinată, urmând a fi prelungită dupa necesitate la expirarea... mai detaliat perioadei.

26 ноября 2019