La ce pot pretinde eu in momentul de fata asupra imobilului?

10 февраля 2019 47

Buna ziua! In februarie 2017 am divortat oficial. Avem o proprietate in comun. La ce pot pretinde eu in momentul de fata asupra imobilului, avand un copil in casnicia data? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut!

Regula generală este că Bunurile dobîndite de către soţi în timpul căsătoriei aparţin ambilor cu drept de proprietate în devălmăsie. Acest lucru presupune că bunurile acumulate vă aparțin în jumătate fiecăruia.

Excepții sunt:
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin... mai detaliat moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.
(2) Lucrurile de uz personal (îmbrăcămintea, încălţămintea şi alte obiecte), cu excepţia bijuteriilor de preţ şi altor obiecte de lux, sînt proprietate personală a soţului care le foloseşte, indiferent de timpul şi modul de dobîndire.

10 февраля 2019