La ce virsta intra in drepturi de proprietar un minor avand un act de donatie si donatorul este decedat?

12 апреля 2019 24

Am o nepoata (are virsta de 14 ani) care a primit o donatie de la bunic. Cand va deveni proprietar, daca bunicul este decedat de 3 ani?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Oxana,

Chiar dacă este minor aceasta deja este proprietar.
Minorii la fel au dreptul de a avea bunuri în priprietate chiar din prima zi de viață.
Atât timp cât aceștia sunt minori din numele acestora acționează reprezentanții legali care nu au dreptul să acționeze în detrimentul intereselor minorului întrucât pot fi... mai detaliat atrași la răspundere în vederea reparării prejudiciului.

Minora a primit în dar un bun imobil sau bun mobil?

13 апреля 2019