La desfacerea căsătoriei

21 июня 2019 86

Buna! Vreau sa întreb: este posibil ca atunci când divorțezi, să nu fie luat în considerație copilul, fiindcă e născut înaintea căsătoriei?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Ana.

Nu contează că copilul e născut în afara căsătoriei, atât timp cât soțul e tatăl copilului. Vedeți mai jos ce prevede Codul familiei.

În baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceştia nu există neînţelegeri referitoare la partajul proprietăţii comune în devălmăşie, la întreţinerea, educaţia şi... mai detaliat domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, căsătoria este desfăcută la organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi.

Dacă, după desfacerea căsătoriei de către organul stare civilă, între soţi apar litigii referitoare la partaj, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, acestea se vor soluţiona pe cale judecătorească.

Dacă soţii au copii minori comuni şi nu au ajuns la un acord privind întreţinerea, educaţia şi domiciliul acestora, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.

30 сентября 2019