Lasarea bunurilor personale in dulapul magazinului

7 апреля 2022 36

Buna ziua. Este vreo lege clara sa ma oblige sa las rucsacul sau geanta in dulapul de la intrarea in magazin? Legea prevede amendarea personalului, daca nu ma conformez acestei cereri? Nu este niciun regulament afisat la intrare.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Politica magazinului este ghidată de regulamentele sale interioare care nu-s sunt publice, la intrare de-obicei fiind indicate cele mai importante restricții.

Totodata, neconformarea nu poate atrage aplicarea unor amenzi pentru personal ele fiind ilegale în raporturile de muncă, sancțiunile posibile fiind avertismente, mustrări, concediere etc.

8 апреля 2022

Multumesc mult.
Si totusi daca nu sunt la vedere restrictiile.Atunci nu imi poate cere sa le depun la dulap?
Chiar si cu regulamentul lor intern care il tin la safeu.Ba chiar mai mult ei nu imi pot garanta pastrarea bunurilor mele in siguranta.

9 апреля 2022