Leasing neachitat

8 мая 2022 203

Bună ziua! Sotul meu are luată o mașină în leasing. Pentru ca nu a achitat ratele, masina i-a fost luată de companie. In cazul in care eu detin un bun imobiliar, aceasta companie poate sa-mi ia bunul care-mi apartine, dacă noi suntem casatoriti oficial?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Kris, nu pot, deoarece mașina a fost gajată. Eu vă propun să citiți atent contractul de creditare și să vedeți în afara mașinii e prevăzut și alte bunuri să fie rădicate la DVS.

9 мая 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Kris.

Depinde de prevederile contractului. Dacă spre final, se purcede la executare silită și datoria corespunde valorii bunului imobiliar dobândit în timpul căsătoriei atunci și imobilul poate fi sechestrat, vândut la licitație pentru a acoperi datoria.

9 мая 2022