Leasing pe nume străin

20 мая 2019 15

Cineva dorește ca să ia un leasing, dar pe numele meu fiindcă el a luat deja unul. Și nu ii va mai deschide altul. Care pot fi consecintele daca persoana in cauza nu achita leasingul? Ce risc imi asum daca totul e scris pe mine?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Vă sugerez să nu vă avînturați în asemenea scheme.
Dacă ceva nu va merge conform planului, o să fiți obligat la plata sumei, dobînzilor și penalități cît și alte cheltuieli de procedură, iar persoana în cauză va scăpa fără obligații, dumneavoastră ne avind posibilitatea de a vă restitui suma.
Dacă totuși... mai detaliat vă asumați riscu, vă propun să încheiați cu persoana dată un contract de fidejusiune.
Totuși, vă recomand să nu va asumați așa obligații.

20 мая 2019