Legal este posibil sa nu ma lase in apartament?

2 января 2020 23

Dupa divort m-am mutat, am avut o cadere nervoasa. Vreau sa ma duc inapoi in apartament din cauza ca detin 50%, dar fostul sot nu imi da voie sa ma mut inapoi.
Legal poate sa faca asa ceva? Ce trebuie sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Legal, dacă să ne referim la speță, sunteți coproprietara a 1/2 cotă parte din imobil, astfel puteți pretinde inclusiv la dreptul de a locui în acesta, dacă nu vă respectă dreptul, puteți apela poliția.
Există și alte modalități, anume partajarea averii, care, rezultînd din caz, urmează a fi făcută fără... mai detaliat întîrziere, astfel puteți opta pentru:
-obligarea de a înceta limitarea de acces în imobil;
-stabilirea modului de folosință exclusivă, adică identifica expres care încăperi și cui vor aparține expres;
-soțul să vă achite contravaloarea cotei părți din imobil, astfel răscumpărîndu-vă cota;
-obligarea prin instanță de a scoate imobilul la licitație, ulterior vînzării fiind împărțită suma de bani;
Toate cele enunțate, pot avea loc amiabil, contrar prin acțiune în instanța de judecată privind partajarea și încetarea coproprietății.
Informația este preeliminară, urmînd a fi concretizată reieșind din detaliile speței(după caz).

3 января 2020