Lichidarea automata a SRL

30 октября 2020 674

Buna ziua! Este adevarat ca in cazul in care compania este inactiva si nu mai prezinta nici darile de seama pe 0, peste un timp anumit statul va lichida automat compania respectiva fara ca fondatorii sa achite ceva penalitati pentru neprezentarea darilor de seama pe 0?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Se lichideaza la solicitarea fiscului, insa daca sunt amenzi pentru spre exemplu ne prezentarea darilor de seama, se poate solicita atragerea la raspundere subsidiara a administratorului sau a fondatorului pentru ne respectarea obligației fiscale.
Astfel datoria persoanei juridice se poate transforma în datoria persoanei fizice cu funcție de răspundere.

8 ноября 2020